Mijn liefste Teun
15 augustus t/m 22 november 2025
Mijn liefste Teun
Tahné Kleijn
Fotograaf Tahné Kleijn vertelt het verhaal van haar oma die in de Tweede Wereldoorlog in een ‘Jappenkamp’ gevangen zat.
Fotograaf Tahné Kleijn vertelt met ‘Mijn liefste Teun’ het verhaal van haar oma Pieta die in de Tweede Wereldoorlog met haar zoontje in Tjideng, een Japans interneringskamp voor vrouwen en kinderen in het toenmalige Batavia (huidige Jakarta) gevangen zat, wat uiteraard traumatisch was. Ook opa Teun, die als matroos van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij op zee zat, had veel meegemaakt. De eerste generatie kon niet praten over het leed dat hen was aangedaan. Eenmaal terug in Nederland was er ook geen belangstelling voor hun verhalen, want in Nederland hadden mensen geleden onder de Duitse bezetting, onder andere van de hongerwinter. Ook voor de verhalen van Indische mensen en Molukkers, de KNIL-militairen, na de onafhankelijkheid van Indonesië, was geen belangstelling. De tweede en vooral de derde generatie gaat met de familiegeschiedenis aan de slag, wat leidt tot de productie van boeken, films en kunstprojecten.
Wat uniek is is dat Pieta tijdens haar verblijf in het kamp een dagboek had bijgehouden. De teksten schreef ze op hele kleine briefjes die ze verstopte achter foto’s in lijstjes, maar ook aan de binnenkant van de hutkoffer en andere gebruiksvoorwerpen. Een dagboek bijhouden was verboden. Gepakt worden betekende de doodstraf. De dagboekfragmentenboden Tahné de inspiratie om in een studio sets te bouwen van situaties in het kamp en daar met modellen, waaronder zij zelf en haar zoontje, associatieve beelden van te maken. daarmee komt ze tot een soort reconstructie van situaties zoals je ook in films ziet.
Bij deze expositie verzorgen wij ook een workshop.
In deze creatieve workshop ga je aan de slag met je eigen verhaal. Met een schoenendoos als canvas bouw je een diorama:
Een miniatuurwereld waarin jouw herinnering, gevoel of ervaring vorm krijgt.
Gebruik beeld, kleur, tekst en symboliek om jouw persoonlijke geschiedenis te verbeelden.
De workshop sluit aan bij vakken als beeldende vorming, geschiedenis, Nederlands en burgerschap en is op maat te maken voor verschillende vakgebieden.
Laat je inspireren door de expositie van Thané Klein en ontdek hoe kunst een brug slaat tussen verleden en heden — tussen het persoonlijke en het maatschappelijke.